Vreme čitanja: oko 1 min.
Francuski superkompjuter stiže u Data državni centar Srbije: Vredi 50 miliona €, kome je namenjen?
Vreme čitanja: oko 1 min.
Pored toga, Srbija je kupila francuski model AI Mistral

-
Prvi superkompjuter Srbija je kupila 2021. godine
-
Ova kupovina deo je međudržavnog sporazuma između Francuske i Srbije
-
Najavljuje se da će biti dat na korišćenje inovacionoj zajednici i privredi
Superkompjuter francuske kompanije Eviden, vredan 50 miliona evra, uskoro će biti kupljen i instaliran u Kragujevcu. Očekuje se da konkretne dobrobiti prvi osete sektori elektronske uprave, zdravstva, energetike i transporta. Potpisani ugovor je deo međudržavnog sporazuma između vlada Francuske i Srbije.
Novi superkompjuter iz Francuske može da izvrši za nekoliko sekundi zahtevne procese obrade podataka, za koje bi običnom računaru trebalo nekoliko desetina godina. Biće instaliran u Državnom data centru u Kragujevcu i povezan sa postojećim superkompjuterom.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović navodi da superkompjuter ima čak 20 puta više superčipova i skoro 30 puta više prostora za podatke.
"Zahvaljujući novom superkompjuteru pozicioniramo našu zemlju kao vodeću zemlju u širem regionu po nacionalnim kapacitetima superkompjutera. Mi nameravamo da kapacitet novog superkompjutera, sem što dajemo besplatno na korišćenje inovacionoj zajednici, damo i privredi", najavljuje Jovanović.
Uz superkompjuter kupljeni su i novi softveri, kao i Mistral, francuski model generativne veštačke inteligencije. Čini se da je jedina nuklearna sila u Evropskoj uniji rešena da postane lider na polju visoke tehnologije – od vojne industrije do veštačke inteligencije. Na tu tehnologiju sve se više oslanja i Srbija.
Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar poručio je da je ovo je još jedan način da se Srbija približi EU, naglasivši ocenu da Srbiji ne nedostaje talenata koji mogu da doprinesu Evropi u oblasti digitalne transformacije.
Prvi superkompjuter Srbija je kupila 2021. godine. I danas ga besplatno koriste tehnički fakulteti, instituti, naučno-tehnološki parkovi i startapovi. Prošle godine izvoz domaćeg IKT sektora, koji zapošljava više od 155.000 ljudi, iznosio je 4,1 milijardu evra.
(Ubrzanje.rs/RTS)
Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Petar
Bolje da smo kupili od Kineza, em bi dobili mnogo jaci/bolji, em bi nas manje kostao
Podelite komentar
Перагеније
А Французи купују од Кинеза...
Podelite komentar
Goran
Francuzi su inace poznati po proizvodnji racunara.... Simptomaticno je da kapitalne stvari dobijaju francuzi, npr. radari, rafali, metro, nuklerane centrale, oprema za smatsu, super kompijuter...
Podelite komentar