• 0

Vreme čitanja: oko 4 min.

Sedam zlatnih pravila za investiranje

Vreme čitanja: oko 4 min.

  • 0
Bogati, bogataši, novac, pare, porez Foto: Shutterstock/MVelishchuk
  • Bafetova pravila poslovanja izdržala su test vremena

  • Zbog svog uspeha prozvan je prorokom iz Omahe

  • Sve oči sveta uprte su u naslednika finansijske supersile

Dok je 40.000 akcionara Berkšir Hataveja (Berkshire Hathaway) u subotu u Omahi priredilo stajaće ovacije za Vorena Bafeta (Warrena Buffett), Greg Ebel bio je među onima koji su aplaudirali karijeri najvećeg svetskog investitora. Na neki način, gledao je poslednji put svog idola u ulozi prvog čoveka Berkšira. Od 2026. ta će dužnost, slatka i nezahvalna, pripasti njemu.

Do trenutka kada se akcionari okupe na godišnjem sastanku sledeće godine, njihove će oči biti uprte u Ebela, Bafetovog odabranog naslednika u finansijskoj supersili koju je gradio šest decenija.

Ovaj 62-godišnjak, koji se probijao kroz Berkširovu komunalnu delatnost, biće podvrgnut kritici na način koji je Bafet uglavnom izbegavao poslednjih godina, sa ulagačima koji veruju u prinose koji su u proteklih 60 godina premašili referentni S&P 500 za više od 5,4 miliona procenata.

Zadaci za Ebela su dvostruki: održati kulturu koju su Bafet i njegov pokojni potpredsednik Čarli Manger usadili u Berkšir, a istovremeno staviti u pogon rekordnu ratnu blagajnu grupe.

Greg Abel Foto: Tanjug/AP

Investitorima će trebati godine da shvate kako se Ebel snalazi kao alokator kapitala, hoće li imati isti talenat u identifikovanju pravca za usmeravanje milijardi dolara koji se mesečno slivaju u Omahu i može li se približiti Bafetovim prinosima.

No, pozabavimo se prvo Vorenom Bafeton i filozofijom koja ga je dovela do statusa proroka iz Omahe, poziva Poslovni.

Sedam Bafetovih zlatnih pravila

Bafetova jednostavna, ali efikasna investiciona pravila izdržala su test vremena, pružajući smernice i nadahnuće investitorima širom sveta. Iako su tržišta u stalnom pokretu, Bafetova filozofija ostaje postojana.

Ovo su sedam ključnih načela koja čine srž njegovog pristupa ulaganju.

Jedno od najpoznatijih Bafetovih pravila je: Pravilo broj 1 - nikada ne gubi novac. Pravilo broj 2: Nikada ne zaboravi pravilo broj 1.

Naravno, Bafet nije imun na gubitke, i sam je priznavao da je tokom godina napravio skupe greške. Ipak, to pravilo naglašava važnost očuvanja kapitala i minimiziranja rizika. Bafet je svestan da uspeh na tržištu zavisi od dugovečnosti (pravilo broj 3) — investitor mora imati kapital da bi nastavio da igra igru.

Primer koji ilustruje ovo pravilo je njegovo izbegavanje tehnoloških akcija tokom dot-com balona krajem 1990-ih. Dok su mnogi investitori masovno ulagali u rizične tehnološke akcije, Bafet je ostao po strani, što je omogućilo Berkšir Hataveju da izbegne velike gubitke kada je balon pukao.

Bafetov pristup zasniva se na posmatranju akcija kao udela u stvarnim poslovanjima, a ne kao pukih simbola na berzi. On veruje da investitori treba da posmatraju fundamentalnu vrednost kompanija, a ne da se fokusiraju na kratkoročne oscilacije cena akcija.

U svom godišnjem pismu iz 2019. godine napisao je: Akcije koje delimično posedujemo putem Berkšir Hataveja smatram udelima u preduzećima, a ne simbolima koji se kupuju ili prodaju na osnovu šablona iz grafikona ili mišljenja medijskih stručnjaka.

Taj pristup omogućio mu je dugoročne investicije u kompanije kao što su Koka-Kola, Epl i Ameriken Ekspres, koje su poznate po snažnim i održivim poslovnim modelima. Umesto da pokušava da predvidi trenutne fluktuacije, Bafet se fokusira na to hoće li te kompanije ostvariti dugoročni uspeh.

Bafet je poznat po svojoj dugoročnoj perspektivi, često ističući da je njegov omiljeni period držanja akcija zauvek. Za razliku od mnogih investitora koji brzo prodaju kada akcija postigne uspeh, Bafet zadržava udele u kompanijama čak i decenijama.

Warren Buffett, Voren Bafet Voren Bafet / Foto: Tanjug/AP

Primeri toga su GEICO i See’s Candies, koje su u portfelju Berkšir Hataveja već više od 50 godina. Ova strategija omogućava Bafetovim investicijama da dugoročno rastu, uprkos privremenim izazovima.

Bafet često naglašava važnost kupovine akcija po ceni nižoj od njihove stvarne vrednosti, što stvara tzv. marginu sigurnosti. Ova razlika između intrinzične vrednosti kompanije i njene tržišne cene investitorima daje sigurnost i smanjuje rizik gubitka.

Jedan od ključnih primera ove strategije je Bafetova kupovina BNSF Railwayja 2009. godine. Usred finansijske krize, mnogi su potcenili vrednost kompanije, ali je Bafet uočio priliku i obezbedio izuzetno profitabilno ulaganje.

Bafet često upozorava na opasnosti prekomerne trgovine, što može dovesti do smanjenja prinosa. U jednom od svojih pisama, citirao je Isaka Njutna, ističući kako je Njutn izgubio mnogo novca zbog iracionalnosti tržišta.

Jedno od ključnih Bafetovih načela je ulaganje unutar sopstvenog kruga kompetencija. Bafet veruje da je rizik često rezultat neznanja o poslu u koji ulažemo. Njegova poznata izjava "Rizik dolazi od neznanja o tome šta radite" oslikava njegovu filozofiju ulaganja u kompanije koje dobro razume.

Bafet je poznat po svojoj skepticizmu prema tržišnim prognozama i ne pridaje puno pažnje onome što većina investitora radi.

[/readalso

Woren Bafetova investiciona načela predstavljaju temelj uspeha na tržištu kapitala. Njegov fokus na dugoročno ulaganje, razumevanje poslovanja, očuvanje kapitala i disciplinovan pristup riziku čini ga jednim od najuspešnijih investitora u istoriji. Iako se tržišta menjaju, Bafetova pravila ostaju trajna i relevantna za sve investitore koji žele da grade dugoročno bogatstvo.

(Ubrzanje.rs/Poslovni)

Video: Startap procenjen na 200 miliona zapošljava u Srbiji: Investitori ih odbijali, sad idu ka 9 nula

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari