Gigant na meti teških optužbi: "Deci su ciljano prodavali proizvode pune teških metala"
-
Podignuta kolektivna tužba protiv Amazona u SAD
-
U tužbi se ističe da da kupci nisu upozoreni na štetnost teških metala
-
Među posledicama po zdravlje istraživači ističu poremećaje iz autističnog spektra i poremećaje pažnje i hiperaktivnosti kod male dece
Grupa građana podnela je kolektivnu tužbu protiv Amazona u SAD zbog navodne prodaje više vrsta pirinča kontaminiranih arsenom i teškim metalima.
Tužba, podneta saveznom sudu u Sijetlu, obuhvata 18 vrsta pirinča u prodaji na Amazonovoj platformi, uključujući brendove poput Ben’s Original, nekadašnji Uncle Ben’s, kao i Amazonov 365 Whole Foods.
"Amazon je te proizvode od pirinča sa zabrinjavajuće visokim nivoima teških metala ciljano prodavao grupi kupaca među kojima su i deca, ne upozorivši ih uopšte na štetnost teških metala", navodi se u tužbi.
Tužba je usledila nakon prošlonedeljne objave rezultata istraživanja neprofitne organizacije Healthy Babies, Bright Futures (Zdrave bebe, svetla budućnost) o izloženosti beba toksičnim hemikalijama.
Istraživači su u svih 145 uzoraka pirinča kupljenih širom SAD otkrili arsen, a u 28 odsto njih nivo arsena premašio je granicu dozvoljenu za pahuljice za odojčad, koju je propisala Uprava za hranu i lekove (FDA).
Pored toga, u 144 uzorka pronađen je kadmijum, a u više od trećine olovo i živa.
Amazon nije odmah komentarisao rezultate istraživanja.
Izloženost teškim metalima povezana je sa negativnim posledicama po zdravlje, uključujući probleme sa nervnim sistemom, imunosupresiju i oštećenje bubrega, kao i poremećaje iz autističnog spektra i poremećaje pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) kod male dece.
Grupa od 18 proizvoda od pirinča obuhvaćenih istraživanjem uključuje dva proizvoda brenda Ben’s Original i tri proizvoda marke 365.
Tužiteljke Ešli Rajt i Meriman Blum izjavile su da ne bi kupile, odnosno da bi platile nižu cenu za pirinač Iberia Basmati 100% Aged Original – jedan od kontaminiranih proizvoda – da su znale da je kontaminiran ili da ga Amazon uopšte nije testirao kako bi utvrdio da li sadrži teške metale.
Prema tužbi podnetoj u petak, tužiteljke od Amazona traže odštetu od najmanje pet miliona dolara zbog navodnog kršenja zakona o zaštiti potrošača savezne države Vašington.
Krajem decembra 2022. američki časopis Consumer Reports objavio je istraživanje koje je pokazalo prisustvo teških metala u 28 analiziranih tamnih čokolada. U 23 od njih, uključujući proizvode kompanija Hershey, Godiva i Lindt, nivo olova, kadmijuma ili oba metala mogao bi biti štetan ako se konzumira 28 grama dnevno, upozorili su.
Potrošači su podneli tužbe protiv niza kompanija, uključujući Hershey, Mondalez, Godivu i Lindt, a u oktobru 2023. časopis je izvestio da je otkrio "zabrinjavajuće" nivoe olova i kadmijuma u još nekim čokoladnim proizvodima.
U pismu kompanijama Hershey, Mondalez, Theo Chocolate i Trader Joe’s, Consumer Reports je podsetio da dugotrajno izlaganje teškim metalima može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje.
U proleće 2023. glavni finansijski direktor Hershey, Stiv Voskuil, rekao je da nastoje da smanje nivoe olova i kadmijuma, koji su, kako je tada naveo, prisutni u zemljištu i mogu se prirodno naći u proizvodu.
"U zavisnosti od toga gde nabavljate sirovinu, možete dobiti više olova ili kadmijuma u zapadnoj Africi nego u Južnoj Americi, ali u oba slučaja reč je o sastojku koji se prirodno javlja", rekao je Voskuil i dodao da bi želeli da ga "u potpunosti iskorene".
(Ubrzanje.rs/Poslovni.hr)