Hrvatski evroparlamentarac traži ograničenje za maloletne na mrežama: Upozorava na zabrinjavajuće podatke
-
Vreme koje deca uzrasta 9 - 15 godina provedu pred ekranom više nego duplirano
-
Aktuelni podaci upoređeni sa podacima iz 2010. godine
-
Predlog o ograničenju vremena koriščenja digitalnih usluga odnosi se na maloletnike u zemljama Evropske unije
Hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu Tomislav Sokol je amandmanima na izveštaj Evropskog parlamenta zatražio vremenska ograničenja za maloletnike u korišćenju društvenih mreža, kao i zabranu prikazivanja sadržaja koje im preporučuju algoritmi, saopštio je njegov kabinet u saopštenju u sredu.
Prema dostupnim podacima, više od 80 odsto mladih u EU svakodnevno koristi društvene mreže, a neka istraživanja navode da tinejdžeri u proseku provode više od sedam sati dnevno ispred ekrana, uključujući pametne telefone, tablete i računare, rekao je Sokol, član parlamentarnog Odbora za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača (IMCO).
Sokol, koji je podneo amandmane na Izveštaj Evropskog parlamenta o zaštiti maloletnika na internetu, dodao je da se prosečno vreme koje deca uzrasta od devet do 15 godina provode "pred ekranima i na društvenim mrežama" više nego udvostručilo od 2010. godine.
Istakao je da je svrha amandmana da podstakne Evropsku uniju na konkretne mere radi dugoročne zaštite mentalnog zdravlja i dobrobiti dece.
Pozvao se na istraživanja koja pokazuju da vreme provedeno ispred ekrana može imati "značajan negativan uticaj na razvoj dece, uključujući sposobnosti samokontrole i donošenja odluka".
Naglasio je da je posebno zabrinjavajući negativan uticaj društvenih mreža na emocionalno stanje dece i porast nivoa anksioznosti.
"S obzirom na ove zabrinjavajuće podatke, predložio sam da se, na osnovu rezultata naučnih analiza, na nivou Evropske unije uvedu vremenska ograničenja za maloletnike u korišćenju digitalnih usluga, uključujući zabranu korišćenja tokom noćnih sati kada deca treba da se odmaraju", rekao je Sokol.
Dodao je da je takođe zatražio zabranu algoritamskih sistema za preporuku sadržaja za maloletnike, "koji na osnovu profila i ponašanja promovišu sadržaj koji produžava vreme provedeno pred ekranom i podstiče zavisničko ponašanje".
Na primer, algoritam prepoznaje omiljenog junaka iz animiranog filma kod deteta, pa mu zatim prikazuje što više digitalnog sadržaja vezanog za tog lika, kako bi zadržao njegovu pažnju i produžio vreme provedeno pred ekranom. Digitalni svet mora biti prilagođen razvojnim potrebama dece, a ne tržišnim interesima, poručio je hrvatski poslanik iz redova narodnjaka.
(Ubrzanje.rs/Zimo)