Mask besan nakon što su u OpenAI uložene milijarde: Nazvao ih zlom zbog uslova koji su postavili investitorima

Vreme čitanja: oko 2 min.

Javno izrazio nezadovoljstvo

Foto: Lensi Photography / SplashNews.com / Splash / Profimedia
  • OpenAI u poslednjoj turi finansiranja od svojih finansijera prikupio oko 6,6 milijardi dolara

  • Na društvenim mrežama korisnici su delili nezvaničnu informaciju da su iz startapa postavili uslov svojim finansijerima

  • Tenzije između Maska i OpenAI postoje od 2018. godine

Milijarder i vlasnik nekoliko tehnoloških kompanija Ilon Mask je ponovno kritikovao OpenAI, kompaniju za veštačku inteligenciju čiji je i sam suosnivač. U sredu je OpenAI najavio rekordnu rundu finansiranja od 6,6 milijardi dolara, čime je kompanija trenutno procenjena na vrednost od 157 milijardi dolara, što je čini jednim od najvrednijih startapa na svetu. Najveći investitori, uključujući Thrive Capital, Majkrosoft (Microsoft) i Nvidia, učestvovali su u najnovijem investicionom ciklusu. Međutim, ono čime Mask nije zadovoljan jeste uslovom za finansiranje startapa, a to je zabrana podrške konkurentima.

Anonimni izvori rekli su Rojtersu da je OpenAI zamolio investitore da se uzdrže od finansiranja pet konkurenata: Perplexity, Glean, Anthropic, Safe Superintelligence (koji je osnovao Ilja Sutskever) i Maskov sopstveni AI poduhvat, xAI, koji je razvio Grok AI. Financial Times je takođe potvrdio da je OpenAI tražio ekskluzivnost u ovom krugu finansiranja, piše Zimo.

Ilon Mask je reagovao na vest objavom na platformi Iks (X).

"OpenAI je zlo", napisao je dvaput u odgovorima na objave drugih korisnika navedene platforme u sredu.

Tenzije između Maska i kompanije OpenAI rastu od njegovog odlaska 2018. godine. U februaru 2020. godine optužio je kompaniju za nedostatak transparentnosti i zanemarivanje bezbednosti. Kulminiralo je u martu 2024. godine kada je tužio OpenAI zbog navodnog napuštanja njihove misije u korist čovečanstva, ali je kasnije odustao od tužbe. U avgustu je usledila još jedna tužba, gde je Mask optužio rukovodioce OpenAI da su ga "prevarili" tokom osnivanja.

Međutim, OpenAI-jev zahtev za ekskluzivnošću nije sasvim nečuven u Silicijumskoj dolini. Prema ranijem pisanju Wall Street Journala, kpmpanije kao što su Uber i Lyft postavile su slične zahteve investitorima pre svojih IPO-a 2015. godine. Neki od investitora OpenAI, kao što je SoftBank, već su investirali u druge AI startapove, uprkos navedenom uslovu.

Ni Mask, ni OpenAI za sada nisu komentarisali situaciju, piše Business Insider.

(Ubrzanje.rs)