Šta su srpski startapi predstavili na Samitu u Lisabonu? Bežično punjenje, pametna ogrlica za pse, AI rešenja
U anketi za Ubrzanje.rs predstavnici domaćih startapa na najvećem tehnološkom događaju na svetu ističu zadovoljstvo svojim nastupima
-
Deo startapa se predstavio danas
-
Ukupno nastupa 60 srpskih startapa tokom tri dana trajanja samita
-
Na događaju se predstavlja oko 3.000 startapa iz celog sveta
Na Srpskom ostrvu i Nacionalnom štandu Veb samita u Lisabonu (Web Sumit Lisbon) danas se predstavio deo od oko 60 srspkih startapa, koliko ukupno učestvuje na ovom najvećem tehnološkom događaju na svetu.
Neki od njih su podelili sa nama svoje današnje iskustvo, ističući zadovoljstvo najpre zbog učešća, ocenjujući i to poslovnim uspehom, ali i uspostavljenih veza, kao i saradnji, a i investicija, koje im se čine mogućim.
U anketi za Ubrzanje.rs kratko su predstavli svoje biznis ideje, koje po prirodi stvari odlikuje inovativnost, i koje predstavljaju tehnološka rešenje, primenljiva u celom svetu.
Booker guru
"Mi imamo proizvod koji će možda biti startap", rekao nam je Boris Stevanović iz Beograda predstavljajući Booker guru.
Reč je o o softveru za digitalizaciju malih i srednjih preduzeća.
"Dakle da neko ko nema sajt - a pruža usluge, poput frizera, automehaničara i slično - može da to ponudi onlajn, da se preko sajta usluge bukiraju, a da taj preduzetnik opet kroz softver ujedno vodi računa o svojim uslugama, cenama, zaposlenima, smenama... radnim satima i odmorima", rekao nam je.
Zadovoljan je i interesovanjem prisutnih.
"Dolazila nam je ministarka nauke, predsednik PKS, bio je diplomatski predstavnik Zelenortskih Ostrva, nama je super", ističe Stevanović dodajući da mu je ovo 4. dolazak na Veb samit, ali da je organizovani dolazak pod okriljem države napravio razliku.
OTA Sync
"Mi smo ovde u ime startapa OTA Sync. Priču smo započeli u Srbiji u Beogradu, gde nam je razvojni centar", kaže preduzetnik Đorđe Jevtić, takođe iz Beograda.
Dodaje da tim čini njih 24, te da se bave razvojem softvera za hotele, za automatizaciju operacija i menadžmenta, kao da već imaju korisnike svog proizvoda.
"Imamo oko 3.000 korisnika na više od 20 tržišta širom sveta", dodaje uz objašnjenje da se bave "bekofis" rešenjima za menadžment, upravljanje recepcijom, prodajom, iskustvom gostiju.
Takođe je zadovoljan posetom, ali ističe da timu to nije bio prioritet.
"Ministarka je dovela ministre iz Maroka, prilazili su i sekretari drugih država da vide koje su to tehnologije koje se razvijaju u Srbiji, ali mi smo ovde više da bismo istraživali tehnološke trendove", navodi.
ZenHire
"Mi smo ZenHire, platforma za zapošljavanje, koja je podržana AI algoritmima. Cilj nam je da pomognemo ljudskim resursima, da što brže zaposle najkvalitetnije ljude na najefikasniji mogući način. Imamo nekoliko delova aplikacija, kojima se puno ponosimo, a jedan od njih je testiranje engleskog jezika kandidata. Dakle naš AI (veštačka inteligencija) može kroz četiri minuta da testira vokabular i tečnost u komunikaciji", ukratko su nam rekli za štandom pored.
Ističu da se fokusiraju na strano tržište, te da startap koji predstavljaju na Samitu služi automatizaciji procesa zapošljavanja.
Takođe ističu zadovoljstvo zbog prisustva na ovom događaju, navodeći da ih jednako raduje naredni dan samita.
"Predivno je. Dosta je povezivanja, dosta divnih ljudi, fenomenalnih ideja i radujemo se da sutra slušamo i neke govornike, pošto smo danas na pultu, da steknemo nova znanja i vidimo šta ima od novih trendova", poručuju.
Well pet
"Ja sam Nikola, jeedan od osnivača Vel peta (WellPet). Mi smo kompanija iz Kragujevca. Pored mene su kolege Aleksandar i Branko. Radimo na razvoju proizvoda koji pomaže vlasnicima pasa da razumeju signale koje njihov ljubimac šalje", predstavlja sebe, priustne saradnike i prelazi na biznis.
"To činimo zahvaljujući kombinaciji podataka koje skupimo sa naše pametne ogrlice, a to su zdravstveni i bihejvioralni podaci, sa algoritmima veštačke inteligencije. Dalje kroz mobilnu aplikaciju vlasnicima pasa dajemo uvid u njihovo emocionalno stanje i dajemo preporuke na osnovu odlika ljubimaca i takođe detekcijom anomalija u ponašanju i zdravlju."
Kažu da spajaju rad na hradveru i softveru, te da je to kombinacija koja daje najbolje rezultate.
"Pas kaže: 'Ja sam srećan, uzbuđen ili anksiozan'", upozaje nas dalje i sa konkretnim proizvodom.
Kažu da su ga testirali na svojim psima, jer su vlasnici i ljubitelji, da su korišćenje proizvoda širili najpre na ljude koje poznaju, ali da je širenje zapravo uzelo maha.
"Pa na ljude iz Amerike, Evrope i regiona. Na kraju smo došli do fidbeka od korisnika, na osnovu kojeg smo kreirali ideju i koncept razvoja i dobili podršku od Fonda za inovacionu delatnost, koji nam obezbeđuje sredstva za razvoj, i negde u aprilu naredne godine izlazimo na tržište sa proizvodom."
U vezi sa danas ostvarenim kontaktima kaže da su imali prilike da razogvaraju sa velikim brojem ljudi, te da je to ono što su želeli.
WTP energy
"Ja sam Dejan Janjić, CEO WPT energy. Mi smo kompanija iz Čačka koja je dobila sredstva od Fonda za inovacionu delatnost, tako smo startovali, a ovde smo došli uz pomoć PKS", rečeno nam je na narednom štandu.
Predstavljajći biznis, sagovornik Ubrzanja ističe i poslovne ciljeve.
"Ovde smo došli da predstavimo našu novu tehnologiju bežičnog prenosa energije, koja se može upotrebiti za bilo koji uređaj, ne samo za električne automobile, ali smo ovde stavili akcenat na to i prikazali smo jedan statički punjač, a imamo i dinamičko punjenje, gde može da se vozi i puni. Može da se primeni na industrijske robote, dronove, električne trotinete, bicikle, bilo šta što ima baterije i čemu je potrebno punjenje", navodi.
Zadovoljan je svojim nastupom na Samitu i očekuje da će ovo biti prekretnica za dalji razvoj.
"Poseta je odlična, pričamo ceo dan sa investitorima, partnerima, imamo dosta kontakata. Nadamo se da kreće. Tri dana smo ovde, videćemo", govori sa entuzijazmom.
CareerFit
"Ja sam Una Kasagić, suosnivač CareerFit, zajedno sam Jovanom Minić. Mi smo platforma za zapošljavanje", predstavlja se nova sagvornica sa Samita, kome pored startapa prisustvuju i mediji.
Objašnjava da putem aplikacije pomažu ljudima da se zaposle u tek industriji, te da to rade uz pomoć veštačke inteligencije trenirane na iskustvu dve osnivačice.
Napominje da obe imaju dugogodišnje iskustvo u HR-u, te da ljude i kompanije povezuju na osnovu veština, vizije, misije i kompatibilnosti.
"Bavile smo se kraijernim koučingom, prekvalifikovale smo žene iz drugih industrija u IT. Ovo je bio logičan nastavak, da uradimo nešto AI based", navodi.
Napominje da je biznis smešten u Beogradu, ali da je krajnji cilj izlazak na tržište SAD.
(Ubrzanje.rs)