Kako će veštačka inteligencija promeniti srpsko zdravstvo? Jedna grana medicine prednjači po razvoju uz AI
Stručnjaci ocenjuju da dostignuća u nauci treba primeniti u opštim medicinskim procedurama - na svačiju korist
-
Lekari ocenjuju da je veštačka inteligencija dobro prihvaćena u medicini
-
Ističu da ona treba da bude primenjena kao pomoć, ne kao zamena
-
Robortska hirurgija je, dodaju, postala realnost, nalazi primenu u ortopediji i drugim oblastima
Veštačka inteligencija u medicini značajno menja sistem zdravstva i lečenje pacijenata u Srbiji, a zajedničkim snagama stručnjaka, inženjera i lekara, treba širiti njenu primenu, rečeno je na tribini "Perspektive primenjene veštačke inteligencije u medicini i zdravstvu" koja je okupila specijaliste raznih oblasti medicine i mašinskog inženjerstva.
Na tribini održanoj u petak inženjer Rajko Terzić istakao je da AI nije u potpunosti nov pojam u zdravstvu i da je veštačka inteligencija dobro prihvaćena, ali da je potrebno zajedničkim snagama stručnjaka širiti njenu primenu.
"Treba da pričamo kako da se primene alati, tehnologije veštačke inteligencije, odnosno mašinske tehnologije, pošto je to mašinsko učenje i kako da bude prihvatljivo za bolnice. Zato se radi sve naučno, jer je u medicini veoma teško napraviti profit ako neko nije na tržištu dugo godina, dok se u tehnologiji sve razvija mnogo brže", naveo je Terzić.
Stomatolog Marija Živković istakla je da digitalizacija u stomatologiji potpuno menja sistem rada i način na koji lekari gledaju na svoju struku.
Živković je objasnila kako funkcioniše jedan proces lečenja i načine na koje veštačka inteligencija znatno štedi vreme i olakšava rad stomatolozima.
"Moj posao je da različite nepravilnosti položaja zuba ispravljam uz pomoć pokretnih ili fiksnih aparata, gde koristim aplikacije veštačke inteligencije prvenstveno u dijagnostičkom procesu. Ranije sam morala da snimam, nacrtam tačke procesa i izmerim svaki ugao, što je vremenski bila zahtevna procedura a uz pomoc aplikacije je danas to moguće uraditi u nekoliko klikova," dodala je Živković.
Radiolog Siniša Ristić smatra da veštačka inteligencija ne znači ništa bez čoveka koji će je koristiti kao pomoć u radu i dodao da se učenje i poznavanje primene alata AI već sada traži od ljudi koji će se u budućnosti baviti različitim granama medicine zbog čega je, kaže, poželjno da takva znanja počinju da se stiču u obrazovnim ustanovama.
"Radiologija je trenutno najekspanzivnija disciplina u medicini, koja obuhvata primenu alata za digitalizaciju. Već postoje neke bolnice u kojima se veštačka inteligencija počela primenjivati. Njenom primenom napravićemo čudo. Možemo da golim okom nešto ne vidimo, ali da alatima veštačke inteligencije nađemo nešto novo", dodao je.
Ortopedski hirurg Čedomir Vučetić rekao je da podržava sva nastojanja da se dostignuća u nauci i tehnici implementiraju u standardne medicinske procedure za sveopštu korist.
"Prisutna je primena softvera u dijagnostici rendgendsikh snimaka, procesuiranje podataka koji omogućavaju 3D prikaz anatomskih struktura, korišćenje 3D štampača za modelovanje anatomskih delova koji se koriste kao implanti u hirurgiji", rekao je Vučetić i dodao da robotska hirurgija postaje realnost i nalazi svoju primenu u ortopediji i drugim oblastima.
Inženjer i vanredni profesor Medicinskog fakulteta Vladan Pantović je istakao značaj napretka tehnologije u donošenju dobrih medicinskih analiza i daljih istraživanja.
"Ono što mi radimo na fakultetu jeste rad u laboratoriji koja je specijalizovana za primenu različitih kompujterskih metoda za analizu signala tkiva ćelija'', rekao je Pantović.
Inženjer i moderator tribine Dragorad Milovanović rekao je da je donošenje Strategije za razvoj veštačke inteligencije u Srbiji i usvajanje Akcionog plana važan momenat za razvoj te oblasti u Srbiji.
''Naredna ideja da svaki sektor koji ima dodira sa AI predloži neku svoju regulativu parlamentu koja bi unapredila njegov rad'', rekao je Milovanović.
Događaj je okupio specijaliste raznih oblasti medicine i mašinskog inženjerstva u cilju razmene iskustva, zajedničkog donošenja optimalnog modela primene AI u zdravstvu i radu na uklanjanju postojećih problema u ovoj oblasti.
Tribinu su organizovali Društvo za informatiku Srbije, Privredna komora Srbije, Udruženje za elektronske komunikacije i Informaciono društvo.
(Ubrzanje.rs/Tanjug)