Vreme čitanja: oko 4 min.
Jovanović o planovima za EXPO 2027: "Želimo da bude potpuno digitalan, želimo leteći taksi i autonomna vozila"
Vreme čitanja: oko 4 min.
Ministar informisanja i telekomunikacija ističe da je IKT sektor oborio rekord u izvozu u 2023. godini
- Ministar Jovanović ističe nadanja da će Srbija predsedavati Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, koji trenutno okuplja 29 zemalja
- Izvoz u IKT sektoru za 2023. godinu bio je skoro 3,5 milijardi
- Lani izrađen predlog Zakona o informacionoj bezbednosti
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović rekao je da je Međunarodona specijalizovana izložba EXPO koja treba da se održi 2027. godine u našoj zemlji dodatan motiv da se pospeši razvoj IT sektora.
"Želimo da svetska izložba bude potpuno digitalna. Dakle, da dominira tehnologija, da imamo dronove, leteće taksije, autonomna vozila i to sve pospešuje razvoj IT sektora. I ako svake godine budemo rasli za po 30 odsto, to je rezultat od 10 milijardi evra", rekao je ministar Jovanović u razvoru za današnju "Politiku", prenosi Tanjug.
Kako je istakao Jovanović, sve što smo do sada uradili na razvoju veštačke inteligencije daje nam pravo da se nadamo da će Srbija 5. marta biti izabrana da od jeseni pa naredne tri godine, predsedava Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju (AI).
Jovanović je dodao da je trenutno 29 zemalja sveta deo tog partnerstva i velika je čast da je Srbija među njima.
"Nadam se da ćemo na jesen imati veliku konferenciju koja će okupiti nekoliko hiljada stručnjaka iz celog sveta i da ćemo biti epicentar kada je u pitanju AI. Još 2019. godine doneli smo Strategiju razvoja veštačke inteligencije, pa smo u okviru nje 2021. godine formirali naš Institut za razvoj AI. On se nalazi u Novom Sadu, gde je došlo na desetine inžinjera iz inostranstva da bi tu radilo", rekao je Jovanović.
On je podsetio da je u DATA centru u Kragujevcu kupljen superkompujter.
"To je naša nacionalna platforma za razvoj AI i besplatno smo dali gotovo svim tehničkim fakultetima i naučno-tehnološkim parkovima, odnosno startap firmama koje rade unutra njih", dodao je on.
Kako je rekao Jovanović, ono što je namera i deo programa "Srbija 2027", jeste da se i dalje šire kapaciteti superkompujtera i da će vlada uložiti 30 miliona evra u njih.
IKT najveća izvozna grana Srbije
Jovanović je nedavno prisustvovao i polaganju kamena temeljca za izgradnju Inovacionog distrikta u Kragujevcu, koji predstavlja jedini takav projekta u jugoistočnoj Evropi, a kako je ministar objasnio to će biti centar okupljanja mladih Kragujevčana i kreativnih ljudi koji se bave inovacijama.
"Tu će biti i poslovni prostor za firme koje koriste DATA centar i mesto za Nacionalni centar za informatičku bezbednost. Na taj način širimo ekosistem inovacija. Imamo četiri naučno-tehnoška parka, a ovo će biti peti. Cela investicija iznosi 168 miliona evra, tako da je to istovremeno i poziv stranim investitorima koji žele da dođu u Kragujevac i da se pridruže", rekao je on.
Sektor za informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) je najveća neto izvozna grana prema podacima iz 2022. godine, jer je izvoz tih usluga bio 2,7 milijardi evra, a Jovanović naglašava da je taj rekord oboren 2023. godine.
"Izvoz u 2023. godini bio je skoro 3,5 milijardi, što je rast za oko 27 odsto. Iz godine u godinu IKT sektor pravi neverovatne rezultate i to je naš najbolji neto izvozni sektor", rekao je ministar uz podsećanje da je taj izvoz 2012. godine bio 375 miliona evra.
On je dodao da najviše izvozimo u SAD, Švajcarsku, Englesku i da je u pitanju izvoz softvera koji se u Srbiji osmišljava i pravi.
On je dodao da je mnogo toga urađeno, pre svega u obrazovanju.
"Uveli smo predmet programiranje, kao obavezan predmet od petog do osmog razreda osnovne škole. Uveli smo digitalni svet kao obavezan predmet do četvrtog razreda. U srednjim školama smo 10 puta podigli broj specijalizovanih IT odeljenja. Na svim tehničkim fakultetima, gde god smo mogli povećali smo broj mesta za upis, izgrađeni su novi objekti FON-a, FTN-a u Novom Sadu, Elektronskog fakulteta u Nišu. Sledeće nedelje postavićemo kamen temeljac za izgradnju šestog naučnog-tehnološkog parka u Kruševcu, a do pre pet godina nismo imali nijedan", rekao je Jovanović.
Bezbednost informacija jedan od najznačajnih segmenata društva
Ministar je naglasio da bezbednost informacija postaje jedan od najznačajnih segmenata društva i države i da je prethodne godine izrađen predlog Zakona o informacionoj bezbednosti i da se nada da će to biti jedan od prioriteta naredne vlade.
"On definiše postojanje zasebne Kancelarije za infomacionu bezbednost, koja treba da brine o sigurnosti države i privrede, ali i da preventivno deluje kod velikih sistema, to jest kritične infrastrukture kao što je EPS. Što se tiče bezbednosti dece na internetu, to nam je jedan od glavnih prioretita. Uspostavili smo Nacionalni kontakt centar i on radi 24 sata i povezan je sa svim bitnim institucijama", objašnjava ministar.
Jovanović je rekao da je pripremljen i nacrt pravilnika za uvođenje 5G mreže i da se očekuje da na narednoj vladi bude usvojen.
(Ubrzanje.rs)
Video: Čadež sa Veb samita za Ubrzanje: "Inovativne ideje nam daju iste šanse kao SAD"
Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.