• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Neočekivano upozorenje iz Epla: "Ne spavajte na uređaju, koristite zdrav razum, prete ozbiljne posledice"

Vreme čitanja: oko 2 min.

  • 0
iPhone, ajfon, dete, mobilni telefon Foto: Tanjug/AP
  • Tehnološki gigant izdao je upozorenje korisnicima o vrebajućim opasnostima

  • Ističu da je punjenje ajfona potencijalno opasno, te da može doći do požara ili povreda

  • "Koristite zdrav razum kako biste izbegli situacije u kojima je vaša koža u dugotrajnom kontaktu s uređajem", pozivaju

Bilo da se radi o slanju poruke za laku noć, puštanju opuštajuće muzike ili podešavanju alarma za ujutru, mnogi vole da drže svoje pametne telefone pored kreveta tokom noći. Ipak, iako je to praktično, postoji jedna izuzetno opasna navika sa kojom bi, prema upozorenjima stručnjaka, svi trebalo odmah da prestanu.

Prema pisanju portala Daily Mail Online, problem leži u punjenju telefona na ili ispod posteljine, što može dovesti do ozbiljnih posledica.

Tehnološki gigant Epl (Apple) izdao je jasno upozorenje korisnicima o opasnostima punjenja ajfona ispod jastuka, ćebeta ili čak sopstvenog tela. Glavni razlog je rizik od pregrevanja, koje uređaj može pretvoriti u potencijalnu opasnost od požara.

"Koristite zdrav razum kako biste izbegli situacije u kojima je vaša koža u dugotrajnom kontaktu s uređajem, njegovim strujnim adapterom ili bežičnim punjačem dok radi ili je priključen na izvor napajanja", navodi se na Eplovoj stranici za podršku.

Njihove preporuke su jasne: ne spavajte na uređaju, adapteru ili bežičnom punjaču; ne stavljajte ih ispod ćebeta, jastuka ili tela dok su priključeni na struju; držite svoj ajfon, strujni adapter i bežični punjač u dobro provetrenom prostoru tokom korišćenja ili punjenja.

Epl naglašava da nepoštovanje ovih bezbednosnih uputstava "može dovesti do požara, strujnog udara, povreda ili oštećenja ajfona i druge imovine".

Stručnjaci za protivpožarnu zaštitu slažu se s ovim upozorenjima. Lori Polard, direktor kompanije Firechief Global, objasnio je da telefoni prirodno generišu toplotu tokom punjenja.

"Prekrivanje telefona jastucima ili ćebadima zadržava tu toplotu, čime se povećava rizik od pregrevanja i potencijalnog požara", rekao je.

Osim toga, upozorava i na "prekomerno punjenje" – ostavljanje telefona na punjaču tokom cele noći – kao jedan od vodećih uzroka požara kod uređaja sa litijum-jonskim baterijama. Iako savremeni pametni telefoni imaju ugrađene sisteme za sprečavanje prekomernog punjenja, rizik i dalje postoji ako ti sistemi zakažu ili ako se koriste oštećeni ili neoriginalni punjači.

Preporuka je da se uređaj puni na otvorenim, ravnim površinama kao što su sto ili komoda, daleko od zapaljivih materijala. Punjenje na noćnom ormariću – naročito ako je drven i prekriven knjigama – takođe predstavlja rizik.

(Ubrzanje.rs/Daily Mail Online)

Video: Gobran u zvaničnoj poseti Srbiji: Poziv domaćim kompanijama da se otvore za novo tržište

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari