Foto: Boban Ristić / Telegraf

Jagma za Afrikom

Vreme čitanja: oko 3 min.

Značaj Afrike je poznat odvajkada. Prema antropološkim i arheološkim analizama ljudski rod je sa Etiopske visoravni počeo da se širi prema drugim delovima sveta. Takođe, većina istoričara se slaže da je uzrok Velikog (Prvog svetskog) rata bio u nezadovoljstvu pojedinih evropskih zemalja kolonijalnom podelom Afrike.

Druga polovina 19. veka u istoriji afričkog kontinenta je poznata kao "jagma za Afrikom". U vrlo krakom roku evropske kolonijalne sile na čelu sa Velikom Britanijom i Francuskom podelile su do tada neosvojenu unutrašnjost tog prostranog kontinenta, da bi ubrzo nezadovoljstvo počele da iskazuju tadašnja Nemačka i Austro-Ugarska.

Slično je i danas. Mnoge zemlje koje su privredno napredne takmiče se da zauzmu što bolje pozicije na afričkom kontinentu, imajući u vidu pre svega njegov potencijal u pogledu brzorastuće populacije i izobiljne sirovinske baze. Pored toga, mnoge afričke privrede postaju sve značajnije u regionalnom okviru. U njima se sprovode različiti infrastrukturni projekti, formiraju se ekonomske elite i relativno mala, ali po broju značajna srednja klasa koja ima rastuću kupovnu moć.

Na teritoriji Afrike trenutno živi oko 1,5 milijardi ljudi, duplo više od evropske populacije, a učešće Afrike u svetskoj populaciji u narednim decenijama će se najbrže uvećavati. Procene govorе da će, ukoliko se aktuelni demografski trendovi nastave, u Africi 2100. živeti oko 40 odsto svetskog stanovništva.

Prema izveštaju Afričke razvojne banke od 20 zemlja sa najbržim stopama privrednog rasta čak 10 je u Africi. Očekuje se da će rast realnog BDP Afrike iznositi 3,8% i 4,2% u 2024. i 2025. godini, respektivno, što je više od projektovanog rasta globalne privrede od oko 3%. Afrika ostaje drugi najbrže rastući region posle Azije. Među liderima u pogledu ekonomskog rasta ističu se: Niger (11,2%), Senegal (8,2%), Libija (7,9%), Ruanda (7,2%), Obala Slonovače (6,8%), Etiopija (6,7%), Benin (6,4%), Džibuti (6,2%), Tanzanija (6,1%), Togo (6%) i Uganda sa 6%.

Glavni ograničavajući faktori daljeg rasta afričke privrede su kontinuirani sukobi u zemljama Centralne i Zapadne Afrike, delimično i Istočne, kao i prelivajući efekti tih političkih kriza na zemlje regiona. Problem su klimatske promene, česte suše i dezertifikacija, odnosno deforestizacija - širenje pustinja i smanjenje šumskog potencijala - kao i nedostatak energije, posebno struje u Južnoj Africi.

Inflacija je visoka u mnogim zemljama, a troškovi zaduživanja opterećuju budžete. Na ovo treba dodati i siromaštvo, jer prema podacima za 2024. godinu oko pola milijarde afričkog stanovništva živi u ekstremnom siromaštvu. Tu su i povremene epidemije, kao i činjenica da se godišnje kreira manje radnih mesta nego što je potrebno imajući u vidu broj ljudi koji svake godine stasava za tržište rada.

Za Srbiju bi bilo značajno da se što više pozicionira na tržištu podsaharske Afrike, ali ni kapaciteti severnoafričkog tržišta nisu dovoljno iskorišćeni. Ovo je prilika pre svega za industriju poljoprivredne mehanizacije i prehrambenu industriju, odnosno proizvodnju poljoprivrednih sirovina (žitarice), ali i za građevinske, mašinske, elektrotehničke inženjere i arhitekte

Za Srbiju bi bilo značajno da se što bolje i više pozicionira na tržištu podsaharske Afrike, iako ni kapaciteti severnoafričkog tržišta nisu dovoljno iskorišćeni. To je prilika pre svega za našu industriju poljoprivredne mehanizacije, kao i za prehrambenu industriju, odnosno proizvodnju poljoprivrednih sirovina (žitarice), ali i za građevinske, mašinske, elektrotehničke inženjere i arhitekte.

Svakako da postoji prostor i za usluge i transfer digitalnih tehnologija, kao i za našu namensku industriju. Iako je zainteresovanost velikih privreda za saradnju sa Afrikom odavno iskazana i realizuje se na delu i dalje postoji prostor da se i manje ekonomije pozicioniraju na ovom perspektivnom tržištu. Posebno imajući u vidu da ga čine zemlje u razvoju, nedovoljno razvijene konkurencije gde posebno važe specijalne političke veze.

Iako Srbija ima svoje limite po pitanju konkurentnosti i kontinuiranosti proizvodnje, ali naša konkurentska prednost predstavljaju politički odnosi sa delom afričkih zemlja koji se i dalje baštine na idejama nekadašnjeg Pokreta nesvrstanih koji je predvodila bivša Jugoslavija. Otuda i ne čudi što se u poslednjih nekoliko godina sve više organizuju različiti privredno-politički susreti Srbije sa afričkim zemljama.

(Ubrzanje.rs)