Robot od aluminijuma, titana i 50 kilograma, pomaže nepokretnima da hodaju: Tvorac inspirisan čuvenim filmom

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnik, koji je i sam paraplegičar, demonstrirao je mogućnosti protoptipa

  • Prototip omogućuje kretanje brzinom od 3,2 kilometra na sat

  • Elektronski motori koji pokreću egzoskelet, zapravo simuliraju pokrete ljudskih zglobova pri hodu

  • Robot je opremljen senzorima kako korisnik ne bi izgubio ravnotežu

Južnokorejski naučnici razvili su laganog nosivog robota koji može prići paraplegičarima i obujmiti ih, omogućujući im da hodaju, prelaze preko prepreka i penju se stepenicama.

Tim Laboratorije za egzoskelet pri Korejskom naprednom institutu za nauku i tehnologiju (KAIST) rekao je da je njihov cilj da stvore robota koji se neprimetno integriše u svakodnevni život osoba sa invaliditetom.

Kim Seung-hwan, koji je i sam paraplegičar i deo KAIST tima, demonstrirao je prototip koji mu je pomogao da hoda brzinom od 3,2 kilometra na sat, da se popne uz stepenice i napravi bočne korake kako bi se spustio na klupu.

"Može mi se približiti gde god se nalazim, čak i kad sedim u invalidskim kolicima, i pomoći mi da ustanem, što je jedna od njegovih najistaknutijih karakteristika", rekao je Kim.

Pogonski egzoskelet, nazvan WalkON Suit F1, sastavljen je od aluminijuma i titana težine 50 kilograma, a pokreće ga 12 elektronskih motora koji simuliraju pokrete ljudskih zglobova tokom hodanja, piše Magazin HRT pozivajući se na Hinu i Rojters.

Park Jeong-su, još jedan član KAIST tima, rekao je da ga je inspirisao film "Iron Man" (Gvozdeni čovek).

"Nakon što sam ga pogledao, pomislio sam kako bi bilo sjajno kad bih mogao pomoći ljudima s robotom u stvarnom životu", rekao je.

Kako bi osigurao ravnotežu korisnika tokom hodanja, robot je opremljen senzorima na đonovima i u gornjem delu tela koji prikupljaju 1.000 signala u sekundi i predviđaju željene pokrete korisnika.

"Sočiva na prednjem delu robota rade kao oči koje analiziraju okolinu, identifikuju visinu stepenica i detektuju prepreke kako bi kompenzovale nedostatak senzornih sposobnosti korisnika sa potpunom paraplegijom", rekao je Park.

Kim Seung-hwan osvojio je zlatnu medalju noseći WalkON Suit F1 u kategoriji egzoskeleta na Cybathlonu 2024, gde su programeri s različitim fizičkim nedostacima demonstrirali pomoćne robote u osam kategorija.

"Hteo sam reći svom sinu da sam i ja nekad mogao da hodam. Hteo sam s njim da podelim raznovrsna iskustva", rekao je Kim.

(Ubrzanje.rs/Magazin HRT)