Forbsova lista najbogatijih Amerikanaca: Vode tehnološki moguli i njihove bivše supruge, za neke čujete 1. put

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto-kolaž: Shutterstock, Tanjug/AP, Profimedia Michael Allio/Icon Sportswire/Newscom, Christopher Peterson/SplashNews.com/Splash, ZUMAPRESS.com/MEGA/The Mega Agency
  • Magazin napravio listu najbogatijih u svakoj od američkih država

  • Najljuća borba za prvo mesto u četiri države: Kalifornija, Njujork, Florida i Teksas

  • U Kaliforniji ima 194 milijardera, dok u Aljaski, Delaveru i Zapadnoj Virdžiniji nema nijednog

Treću godinu zaredom, magazin "Forbs" je objavio ko su najbogatiji ljudi u svakoj od američkih saveznih država i naveo da su pronađeni milijarderi u svim državama, osim u tri.

Ukupno 54 preduzetnika, investitora i naslednika koji se nalaze na rang-listi za 2025. godinu zajedno vrede rekordnih dva biliona dolara, što je za 400 milijardi više nego prethodne godine.

Pet saveznih država ima novu najbogatiju osobu ne zbog selidbi kao ranijih godina, već zato što je jedan bogati stanovnik prestigao drugog u bogatstvu.

Među državama u kojima se promenila najbogatija osoba je i Misuri, gde je najbogatiji Afroamerikanac, IT mogul Dejvid Stjuart, za koga se procenjuje da ima 11,4 milijarde dolara, dok je vlasnik kompanije Vorld vajd tehnolodži sa sedištem u Sent Luisu, nadmašio Džona Morisa sa 9,6 milijardi dolara iz Bas pro šopsa sa sedištem u Springfildu.

Dejvid Stjuart / Foto: Michael Allio/Icon Sportswire / Newscom / Profimedia

U susednom Arkanzasu, naslednik Volmarta Rob Volton, koji ima 113 milijardi dolara, preuzeo je titulu najbogatijeg od svog brata Džima Voltona, koji ima 112 milijardi dolara.

Njihova sestra, Alis Volton sa bogatstvom od 104 milijarde dolara, koja je najbogatija žena na svetu, i dalje je na drugom mestu u Teksasu, iza najbogatijeg čoveka na svetu Ilona Maska koji ima 388 milijardi dolara, koji se 2020. preselio iz Kalifornije u Teksas.

Na drugom kraju SAD, u saveznoj američkoj državi Vašington, bivši direktor Majkrosofta Stiv Balmer sa bogatstvom od 118 milijardi dolara, pretekao je svog bivšeg šefa Bila Gejtsa, koji ima 108 milijardi dolara, nakon što je "Forbs" povećao procenu imovine Melinde Frenč Gejts, bivše supruge Bila Gejtsa, stečene razvodom 2021. godine.

Melinda je sada sa 30,2 milijarde dolara, treća najbogatija osoba u državi Vašington, odmah ispred Mekenzi Skot (26,7 milijardi dolara), bivše supruge Džefa Bezosa, koji ima 206 milijardi dolara i koji je od 2023. najbogatiji stanovnik Floride, nakon što se preselio iz Vašingtona u Majami.

U Viskonsinu, Dajana Hendriks sa 21,9 milijardi dolara je jedna od 10 žena koje su najbogatije u svojim državama.

Ova donatorka iz redova republikanaca i suosnivač ABC suplaj iz Belvita pretekla je Džona Menarda Mlađeg (21,5 milijardi dolara), osnivača lanca prodavnica za uređenje doma Menard's iz O'Klera.

U Nju Džersiju, tajkun hedž fondova Džon Overdek (7,4 milijarde dolara) vratio je sebi titulu najbogatijeg, pretekavši kablovskog magnata Roka Komisa (5,8 milijardi dolara), italijanskog imigranta koji je sa porodicom došao u Njujork sa 12 godina, davne 1962. godine.

Iako se bar jedan od 868 američkih milijardera nalazi u gotovo svakoj saveznoj američkoj državi, skoro dve trećine živi u samo četiri: Kaliforniji (194), Njujorku (137), Floridi (116) i Teksasu (81), gde je konkurencija za prvo mesto posebno jaka.

To se naročito odnosi na Kaliforniju, domu četiri od sedam najbogatijih Amerikanaca, uključujući Larija Elisona iz Orakla (175 milijardi), Larija Pejdža, nekadašnjeg izvršnog direktora Gugla (135 milijardi) i Sergeja Brina, nekadašnjeg predsednika Alfabeta (129 milijardi), koji su previše "siromašni" da bi se našli na ovogodišnjoj listi, s obzirom na to da Mark Zakerberg iz Palo Alta ima 189 milijardi dolara.

Nasuprot tome, 10 američkih saveznih država ima samo jednog milijardera: Alabama, Ajdaho, Ajova, Kentaki, Mejn, Novi Meksiko, Severna Dakota, Roud Ajlend, Južna Dakota i Vermont.

Aljaska, Delaver i Zapadna Virdžinija i dalje su jedine države bez milijardera, iako se bivši direktor kompanije Intuit i sadašnji predsednik Maršal univerziteta Bred Smit, približava tom statusu u Zapadnoj Virdžiniji sa procenjenih 900 miliona dolara.

(Ubrzanje.rs/Tanjug)