• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Izabrana inženjerka godine: Drugi izbor u Srbiji, ovog puta stiglo 80 prijava

Vreme čitanja: oko 2 min.

Pred Lidijom Tomić je važan zadatak

  • 0
Lidija Tomić, Inženjerka godine Foto: Udruženje Inženjerka godine/Zoran Petrović
  • Nagrada "Inženjerka godine" u Srbiji dodeljena drugi put

  • Ovogodišnja inženjerka godine dolazi iz sektora vazduhoplovstva

  • U finalu je učestvovalo deset inženjerki, dok se ukupno prijavilo 80 njih

Inženjerka vazdušnog saobraćaja Lidija Tomić proglašena je za "Inženjerku godine" u prostorijama Privredne komore Srbije.

Ovo je drugi put da se u Srbiji organizuje ovakav vid događaja, a direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije, Mihailo Vesović istakao je koliko je ponosan na ovaj projekat.

"Napravili smo iskorak u odnosu na prošlu godinu. Svet se menja velikom brzinom u tehnologiji, živimo u eri nauke, tehnologije i inženjerstva, što se ne može sve ispratiti ako nemamo inženjere koji to mogu da isprate. U Srbiji možemo da budemo zadovoljni brojem dama koje završavaju STEM nauke, jer je daleko iznad proseka u svetu i u Evropi", rekao je Vesović u PKS.

Ove godine za "Inženjerku godine" bilo je prijavljeno 80 inženjerki, a Vesović je poručio kompanijama da omoguće ženama da usklade privatni život i karijeru, zato što takav pristup daje najbolje rezultate.

Potom, medijima, žiriju i publici obratila se generalna direktorka Simensa za Srbiju, Sloveniju i Hrvatsku Medeja Lončar.

"Znanje nam omogućava da pravimo izbore i donosimo odluke na osnovu dokaza i istraživanja i boljeg razumevanja sveta oko nas. Znanje podstiče i tehnološki i naučni napredak, pokreće progres", rekla je ona.

Kako je dalje istakla, Slovenija do sada imala šest izbora "Inženjerka godine", Hrvatska dva, kao i Srbija. Zahvaljujući ovome ukupno je bilo 100 finalistkinja, dok je ukupno stiglo oko 500 prijava u sve tri zemlje.

Ana Petrović ponela je titulu "Inženjerka godine" prošle godine, a sada je istakla koliko je ova inicijativa važna.

"Biti inženjer ne znači samo programiranje i gradnju mostova, već da je to način na koji se gradi budućnost i kreiraju rešenja, podstiče tehnološki napredak i unapređuje život ljudi", istakla je ona.

Ovogodišnja izabrana "Inženjerka godine" poručila je za Telegraf Biznis kako planira da pošalje poruku svim mladim devojkama da slede svoje snove.

"U obraćanju nakon proglašenja istakla sam da kada bih birala reč kojom bih morala da objasnim ovu inicijativu, da li bi to bila 'posebna inicijativa' ili jedna veoma 'značajna inicijativa', i odlučila sam se za reč značajna. Mi zaista kroz ovu inicijativu šaljemo jednu veoma bitnu poruku za naše buduće generacije, ohrabrujemo devojke da se opredele za inženjerstvo za koje i dalje u našoj zemlji postoje predrasude da je to muški poziv.

Veoma me raduje da kroz neke aktivnosti koje su organizatori već pripremili imamo zajedno sa ostalim inženjerkama priliku da podelim svoj put do sada, i da inspirišemo mlade devojke da se i one pridruže. Ja bih dodala da koliko je sve ovo bitno za devojke u srednjim školama, toliko je bitno i za mlađe generacije, jer ja sam primer da je neko već tokom Osnovne škole imao priliku da se informiše za nešto što ga privlači, i da postoji mogućnost još od srednjoškolskog nivoa usavršavanja osnovnog obrazovanja", istakla je ona.

(Ubrzanje.rs)

Video: Privredna komora Srbije odabrala "Inženjerku godine"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ubrzanje Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari